Kategoriler
PAZARYERLERİ

Trendyol’da Komisyon Kesintisi / Kârlılık Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımızda sizlerle Trendyol’da satış fiyatının, komisyon kesintisinin ve karlılığın nasıl hesaplanacağı bilgisini paylaştık.

Öncelikle hesaplamalarınızı yapabilmeniz için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır:

Bu yazımızda sizlerle Trendyol’da satış fiyatının, komisyon kesintisinin ve karlılığın nasıl hesaplanacağı bilgisini paylaştık.

Öncelikle hesaplamalarınızı yapabilmeniz için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır:

  • Satış Fiyatı: Trendyol‘da ürününüz için belirlemiş olduğunuz KDV dahil ürün satış fiyatı
  • Alış Fiyatı: Trendyol‘da satacağınız ürününüzün KDV dahil ürün alış fiyatı
  • Komisyon: Trendyol‘da satışını yapacağınız ürününüzün kategorisine göre yapılacak kesinti
  • Kargo Fiyatı: Ürününüzü kargoya teslim etmiş olduğunuzda kargo tarafından kesilen kdv dahil ücret

  • Komisyon Tutarı Hesaplama:

Komisyon tutarının hesaplanmasında satış fiyatını belirlemiş olmanız ve (Trendyol‘da satışını yapacağınız ürününüzün kategorisine bağlı olarak değişmekte olan) komisyon oranını bilmeniz gerekmekte olup belirlediğiniz satış fiyatınız üzerinden yüzdelik olarak hesaplamalısınız.

Trendyol komisyon oranlarına ait güncel bilgilere https://partner.trendyol.com/incentive linkinden ürün kategorinizi seçerek ulaşabilirsiniz.

Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

Örneğin ana kategorisi aksesuar olan çanta alt kategorisinde yapacağınız bir satış için komisyon oranını %21 ’dir. Satış fiyatı 100 TL olan bir ürününüz için bu kategori için komisyon tutarınız 100*(21/100)= 21 TL’dir.

  • Kargo Ücretleri:

Trendyol ile anlaşmalı kargoların ürününüzün desisine bağlı olarak belirlemiş olduğu güncel kargo fiyatlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://tymp.mncdn.com/prod/documents/engagement/kargo/guncel_kargo_fiyatlari.pdf

  • Kârlılık Hesaplama:

Karlılığınızı hesaplamanız için ilgili ürünün satış fiyatı üzerinden hesapladığınız komisyon tutarınızı ve standart pazarlama giderinizi alış fiyatınızı da ekleyerek satış fiyatından çıkarmalısınız. Kargo alıcı ödemeli olduğu durumlarda elde ettiğiniz bu tutar hesabınıza yatırılmaktadır. Kargo satıcı ödemeli ise kargo tutarı da düşülerek kalan tutar hesabınıza yatırılır. Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

Satış fiyatınızın 100 TL, alış fiyatınızın 40 TL olduğunu ve kargo tutarınızın 2 desi olarak Aras kargodan yollanacağını varsayarsak ürününüzün karlılığını
100 – (21+40+10,50) = 28,50 TL bulacaksınız.

Komisyon Kesintisi Nasıl Tahsil Edilir ?

Trendyol tamamlanan her sipariş için, müşteri veya sistem tarafından onaylanmasından itibaren sözleşmede geçerli olan zamandan sonra komisyon tutarı kesintilerini yaparak satıcıların ödemelerini gerçekleştirmektedir.

Tüm Pazaryerlerini Tek Panelden Yönetin !

Sopyo Sizlere;

 N11HepsiBuradaGittiGidiyorTrendyol ve Akakçe gibi pazaryerlerini tek bir panel üzerinden yönetim imkanı verir. Ürününüzün tüm pazar yerlerindeki güncel stok,fiyat ve sipariş yönetimlerini denemek için hemen sizde Sopyo’ya kayıt olun. 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Sopyo IdeaSoft entegrasyonu ile işleriniz hızlansın, hayatınız kolaylaşsın!

www.sopyo.com Linkine tıklayarak hemen ücretsiz denemeye başlayın.