Kategoriler
PAZARYERLERİ

N11’de Komisyon Kesintisi / Kârlılık Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımızda sizlerle N11’de komisyon kesintisinin, satış fiyatının ve kârlılığın nasıl hesaplanacağı bilgisini paylaştık.

Öncelikle hesaplamalarınızı yapabilmeniz için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır:

  • Satış Fiyatı: N11‘de ürününüz için belirlemiş olduğunuz KDV dahil ürün satış fiyatı
  • Alış Fiyatı: N11‘de satacağınız ürününüzün KDV dahil ürün alış fiyatı
  • Komisyon: N11‘de satışını yapacağınız ürününüzün kategorisine göre yapılacak kesinti
  • Kargo Fiyatı: Ürününüzü kargoya teslim etmiş olduğunuzda kargo tarafından kesilen kdv dahil ücret
  • Pazarlama Hizmet Tutarı: N11 tarafından tahsis edilen sipariş başına standart reklam gideri
  • Komisyon ve Pazarlama Hizmet Tutarı Hesaplama:

Komisyon tutarının ve pazarlama hizmeti giderinin hesaplanmasında satış fiyatınızı belirlemiş olmanız ve (N11’de satışını yapacağınız ürününüzün kategorisine bağlı olarak değişmekte olan) komisyon oranını bilmeniz gerekmekte olup belirlediğiniz satış fiyatınız üzerinden yüzdelik olarak hesaplamalısınız.

N11 komisyon ve pazarlama hizmeti oranlarına ait güncel bilgilere https://magazadestek.n11.com/s/komisyon-oranlari linkinden ürün kategorinizi seçerek ulaşabilirsiniz.

Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz

Örneğin giyim & ayakkabı ana kategorisinin çocuk giyim alt kategorisinde yapacağınız bir satış için komisyon oranını %20 ve pazarlama hizmeti oranı %0,8’dir. Satış fiyatı 100 TL olan ürününüz için bu kategoride komisyon tutarınız 100(20/100)= 20 TL’dir. Pazarlama hizmeti tutarınız ise 100(0,008)= 0,8 TL’dir.

Kargo Ücretleri:

N11 ile anlaşmalı kargoların ürününüzün desisine bağlı olarak belirlemiş olduğu güncel kargo fiyatlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kargo:https://www.n11.com/kampanyalar/ozel-kargo-kampanyasi

  • Kârlılık Hesaplama:

Karlılığınızı hesaplamanız için ilgili ürünün satış fiyatı üzerinden hesapladığınız komisyon tutarınızı ve standart pazarlama giderinizi alış fiyatınızı da ekleyerek satış fiyatından çıkarmalısınız. Kargo alıcı ödemeli olduğu durumlarda elde ettiğiniz bu tutar hesabınıza yatırılmaktadır. Kargo satıcı ödemeli ise kargo tutarı da düşülerek kalan tutar hesabınıza yatırılır. Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

Satış fiyatınızın 100 TL, alış fiyatınızın 40 TL olduğunu ve kargo tutarınızın 2 desi olarak Sürat kargodan yollanacağını varsayarsak ürününüzün karlılığını
100 – (20+0,8+40+10,03) = 29,17 TL bulacaksınız.

Tüm Pazaryerlerini Tek Panelden Yönetin !

Sopyo Sizlere;

 N11HepsiBuradaGittiGidiyorTrendyol ve Akakçe gibi pazaryerlerini tek bir panel üzerinden yönetim imkanı verir. Ürününüzün tüm pazar yerlerindeki güncel stok,fiyat ve sipariş yönetimlerini denemek için hemen sizde Sopyo’ya kayıt olun. 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

www.sopyo.com Linkine tıklayarak hemen ücretsiz denemeye başlayın.