Kategoriler
PAZARYERLERİ

Dropshipping (Stoksuz Satış)Nasıl Yapılır?

Dropshipping yaparken ilk olarak ürünlere karar verilir. Karar verildikten sonra, ürünleri tedarik edeceğiniz firmayı incelemelisiniz. En uygun maliyetin yanı sıra, en az sorun yaşayabileceğiniz firmalarla çalışmanız ilk tavsiyelerimizden biri olacaktır. Satışını yapmayı düşündüğünüz ürünlerde odaklandığınız tek nokta kar marjı olduğunda, satış sonrası sorunlarla karşılaşabilir ve para kazanmaya çalışırken, ek masraflara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

1.Dropshipping İşletmeniz İçin Fikir Bulmalısınız 

Dropshipping yapmaya başlamadan önce ilk olarak ne satmak istediğinizi bilmeniz gerekmektedir. Rastgele bir ürün satmak ya da duyumlara göre ürün tercihi yapmak kötü bir fikir olacaktır. İlk olarak hangi kitleye hizmet vereceksiniz buna karar vermelisiniz. Tüketicilerin sorunlarının ne olduğunu bulup ve bu sorunları çözebilecek çözümler üreterek yolunuza başlayabilirsiniz. Böylelikle belirlediğiniz ürün tüketiciler tarafından değerli bulunup daha çok tercih edilecektir. Her şeyden önce tabikide ürününüzün hem alıcı, hem de satıcı için değerli olmalıdır. Bu yüzden satmak istediğiniz ürünün karlı olup olmadığını ve gelecek vaat edip etmediğini araştırıp öğrenmeniz gerekmektedir.

Google Trends ile seçtiğiniz ürünlerin trendde olup olmadığını görebilirsiniz.

İşte ürününüzü seçmeden önce cevaplamanız gereken bazı sorular:

  • Niche ürünün ne kadar talebi var?
  • Ne türden tedarikçilerle çalışmak istiyorsunuz?
  • Hangi bölgeye ürün satacaksınız?

Bu soruları cevaplamak işletmeniz için doğru ürünü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer internet üzerinde satış yaparken hangi ürün ve kategorilerin çok sattığı hakkında bilginiz yoksa sizler için hazırladığımız blog yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

2.Pazar Araştırması Yapın

Dropshipping ile satıcağınız ürün ya da hizmet için pazar analizi yapmanız çok önemlidir. Markanızı hedef kitleye tanıtmak için  rekabet ve stratejilerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Dropshipping yapacaksanız bu adımı atlamamanız gerekir. Pazar analizi geleceğinizi belirler.

İyi bir pazar analizi için şu soruları yanıtlanmalıdır: 

  • Potansiyel müşterilerim kimler? 
  • İhtiyaçları ve satın alma biçimleri nelerdir?
  • Pazar ne kadar büyük ve insanlar ürün için ne kadar ödemeye istekli? 
  • Başlıca rakiplerim kimler? 

3.Dropshipping Tedarikçisi Bulun

Dropshipping yani stoksuz satış yaparken en önemli etken satış tedarikçisi bulmaktan geçmektedir. Güvenilir ve sizin iş kriterlerinize uyan tedarikçilerle çalışmanızı öneririz.

4.Online Mağaza Kurun

Ürünleri ve dropshipping tedarikçilerini belirledikten sonra sıra online mağaza oluşturmaya gelir. Web geliştirme veya kodlama konusunda önceden bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur. Bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için Ideasoft, Ticimax ve T-soft gibi diğer popüler e-Ticaret CMS’lerini de deneyebilirsiniz.

Tüm Pazaryerlerini Tek Panelden Yönetin!

Sopyo Sizlere;

N11HepsiBuradaGittiGidiyorTrendyolÇiçeksepetiPttavm ve Akakçe gibi pazaryerlerini tek bir panel üzerinden yönetim imkanı verir. Ürününüzün tüm pazar yerlerindeki güncel stok, fiyat ve sipariş yönetimlerini denemek için hemen sizde Sopyo’ya kayıt olun. 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. 

www.sopyo.com Linkine tıklayarak hemen ücretsiz denemeye

başlayın.